[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

gb & ni team changes for gateshead

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Tom Parsons

18 June 2013

British Athletics has today confirmed the following team changes for the European Athletics Team Championships in Gateshead on 22-23 June 2013.

Robbie Grabarz (Fayyaz Ahmed) has had to withdraw as a precautionary measure for a knee injury and will be replaced by Tom Parsons (Aston Moore), whilst Steve Lewis (Scott Simpson/Dan Pfaff) will also miss the competition to undergo treatment to a shin injury and is replaced by Andrew Sutcliffe (Julien Raffalli Ebezant)

Eilish McColgan (Liz McColgan) has pulled out with a calf niggle meaning Lennie Waite (Mick Woods) will join the GB & NI team, and Freya Jones (Don Babbit) has opted to remain in the USA but will be replaced by top-ranked javelin thrower Izzy Jeffs (David Parker).

British Athletics Head Coach Peter Eriksson said:

“Whilst it is disappointing to lose some great athletes from the team, with every disappointment comes an opportunity. Tom (Parsons) is showing a great return to form and it is good to see him back competing for Great Britiain, whilst Andrew (Sutcliffe) is also looking good.

“It is also a good opportunity for Lennie and Izzy to make their mark at this level in front of the home crowd and I am happy that the athletes stepping in can bring home the points needed to have a successful weekend.”

 

GB & NI team for the European Athletics Team Championships:


MEN:

100m: James Dasaolu (Steve Fudge); 200m: Danny Talbot (Daniel Cossins); 400m: Nigel Levine (Linford Christie); 800m: Andrew Osagie (Craig Winrow); 1500m: Charlie Grice (John Bigg); 3000m: David Bishop (James Thie); 5000m: Mo Farah (Salazar); 110mH: William Sharman (Jerzy Maciukiewicz); 400mH: Dai Greene (Arnold); 3000mSC: Rob Mullett (David Leach); High Jump: Tom Parsons (Aston Moore); Long Jump: Greg Rutherford (Pfaff); Triple Jump: Nathan Douglas (Moore); Pole Vault: Andrew Sutcliffe (Julien Raffali Ebezant); Shot Put: Zane Duquemin (John Hillier); Discus Throw: Brett Morse (Andy Brittan); Hammer Throw: Mark Dry (Tore Gustafsson); Javelin: Lee Doran (David Parker); 4 x 100m: Harry Aikines-Aryeetey (Rana Reider), Dwain Chambers (Reider), James Dasaolu, James Ellington (Reider), Joel Fearon (Michael Khmel), Adam Gemili (Michael Afilaka), Richard Kilty (Linford Christie), Danny Talbot; 4 x 400m: Michael Bingham (George Williams), Richard Buck (Fudge), Nigel Levine, Martyn Rooney (Reider), Conrad Williams (Christie)

WOMEN:

100m: Asha Philip (Christine Bowmaker); 200m: Anyika Onuora (Reider); 400m: Perri Shakes Drayton (Zah); 800m: Jessica Judd (Rob Denmark); 1500m: Hannah England (Baldaro); 3000m: Laura Weightman (Steve Cram); 5000m: Emelia Gorecka (Mick Woods); 100mH: Tiffany Porter (Reider); 400mH: Eilidh Child (Arnold); 3000mSC: Lennie Waite (Woods); High Jump: Isobel Pooley (Ahmed); Long Jump: Shara Proctor (Reider); Triple Jump: Yamile Aldama (Frank Attoh); Pole Vault: Holly Bleasdale (Simpson/Pfaff); Shot Put: Sophie McKinna (Geoff Capes); Discus Throw: Jade Lally (Andy Neal); Hammer Throw: Sophie Hitchon (Gustafsson); Javelin: Izzy Jeffs (Parker); 4 x 100m: Annabelle Lewis (Roger Walters), Anyika Onuora, Asha Philip, Tiffany Porter, Bianca Williams (Cowan); 4 x 400m: Meghan Beesley (Nick Dakin), Eilidh Child, Shana Cox (George Williams), Kirsten McAslan (Trevor Painter), Christine Ohuruogu (Cowan), Victoria Ohuruogu (Cowan)