[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
  • London 2017
  • Run Britain
  • Run Britain Rankings
  • Power of IO
  • UKA Coach
Menu
UK Athletics
Menu
.

Paralympic World Cup team - updated

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Nathan Stephens
Nathan Stephens

 

15 April 2008

 

UK Athletics have today announced a team of 29 athletes for the Paralympic World Cup to be held on Sunday 11th May at SportCity, Manchester.

 

Tim Jones, UK Athletics Disability Director, who will lead the team for both the Paralympic World Cup and the Paralympic Games in Beijing, said: 

 

 “The Paralympic World Cup has been a prominent feature in our calendar for a number of years now. The event this year will take on an added significance, being just 4 months prior to the start of Beijing Paralympics.

 

“Whilst the focus of all of our athletes attention is on performing at their best in China, this competition will provide us with a very useful marker to judge our winter preparations, and an ideal opportunity to face up to some of our closest competitors. The event has always been exceptionally well run and we are looking forward to a keen event this time around.”

Norwich Union Great Britain & Northern Ireland Athletics Team:
Men

 

Brian Alldis (St Edmunds Pacers), T54 - 1500m/ 400m            

 

Graeme Ballard (Chorley AC), T36 - 100m/ 200m  

 

Mickey Bushell (Birchfield Harriers), T53/54 – 100m

 

Michael Churm (Chorley AC), T37 - 100m/ 200m              

 

Matthew Cliff (Liverpool Harriers), T12/13 - 100m/ 400m               

 

Neil Fachie (Aberdeen AAC), T12/13 - 100m/ 400m               

 

Thomas Green (Marshall Milton Keynes) - Seated discus

 

Jamie Harding (Blackheath & Bromley), T37 - 100m/ 200m           

 

Ian Jones (East Cheshire), T44 - 100m/ 400m           

 

Chris Martin (Mansfield Harriers), F33 - Discus   

 

Stephen Miller (Gateshead Harriers), F32/51 – Club / Seated discus          

 

Kieron Murphy (Birchfield Harriers), F32/51 - Club                         

 

Karl Nicholson (Manchester Kestrals), T53/54 – 100m

 

Daniel Nobbs (British Wheelchair AA) - Seated Shot Putt

 

Tushar Patel (Velocity Wheelchair Racers), T54 - 1500m / 400m                        

 

Richard Schabel (British Wheelchair AA), F32/51 – Club/ Seated Discus          

 

Nathan Stephens (Wales FDSW) – Seated Shot Putt                 

 

David Weir (Velocity Wheelchair Racers), T54 - 1500m/ 400m             

 

Daniel West (Cambridge & Coleridge / Notts AC)  - Seated Shot Put

 

Andrew Williams (Wales FDSW)  – Seated Shot Putt

Women

 

Rebecca Chin (Deeside AAC) - Ambulant Discus

 

Katrina Hart (Birchfield Harriers), T37 - 100m/ 200m

 

Tracey Hinton (Cardiff AAC), T11/12 - 100m/ 200m               

 

Beverley Jones (West Cheshire AC), F37/38 - Shot / Ambulant Discus

 

Jenny McLoughlin (Wales FDSW), T37 - 100m/ 200m   

 

Kim Minett (City of Portsmouth), F40 – Shot Putt                    

           

Victoria Silk (Ashford AC/ Dwarf Athletics Association), F40 - Shot       Putt

 

Anne Wafula-Strike (Harlow Running Club), T54 - 100m/ 200m/ 800m

 

Claire Williams (Carmarthen Harriers) – Ambulant Discus

 

Shelly Woods (Blackpool & Fylde), T54 - 1500m/ 800m