[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

Alex Wright selected for Worlds

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Alex Wright

 

19 July 2013

 

British Athletics has today added a further name to the Great Britain and Northern Ireland team for the IAAF World Championships in Moscow, Russia 10-18 August.

Alex Wright (Coach: Raphael Rinaldi) was not named in the selection earlier this week and appealed through the formal appeals process. Whilst the appeal concluded Wright was not selectable under the policy guidelines, the fact that he had secured the 20k walk ‘A’ standard with a 1:23.05 in Lugano in March, but there was not an official trial event for the discipline meant it was referred back to the Performance Director to reconsider.

Upon reconsideration it was concluded that if last week’s Sainsbury’s British Championships 5km walk in which he set a new British Record had been classed as a trial race, then his subsequent victory as well as possession of the A standard would have led to automatic selection in round one of the selection process.

Wright said: “I am absolutely thrilled to have been selected to the GB & NI team for Moscow, and would like to thank Neil Black for reconsidering the initial decision.

“I am looking forward to heading out to for the British Athletics altitude camp in Font Romeau tomorrow and I look forward to putting in my best ever performance over the 20k distance for the team next month.”

Today’s addition brings the GB & NI team size to a total of 61.

MEN:

100m: Harry Aikines Aryeetey (Rana Reider); Dwain Chambers (Reider); James Dasaolu (Steve Fudge); 200m: James Ellington (Reider); Adam Gemili (Michael Afilaka); Delano Williams (Neil Harrison); 400m: Nigel Levine (Linford Christie); 800m: Andrew Osagie (Craig Winrow) Michael Rimmer (Norman Poole); 1500m: Chris O’Hare (Steve Gulley); 5000m: Mo Farah (Alberto Salazar); 10,000m: Farah (Salazar); 110mH: William Sharman (Jerzy Maciukiewicz); 400mH: Dai Greene (Malcolm Arnold), Sebastian Rodger (Stephen King) Rhys Williams (Adrian Thomas); 3000mSC: James Wilkinson (Philip Townsend); 20kmW: Alex Wright; Long Jump: TBA; High Jump: Robbie Grabarz (Fayyaz Ahmed); Pole Vault: Steve Lewis (Dan Pfaff); Discus Throw: Brett Morse (Andy Brittan); Decathlon: Ashley Bryant (Ian Grant); 4x100m: Aikines Aryeetey (Reider); Chambers (Reider); Dasaolu (Fudge); Ellington (Reider); Gemili (Afilaka); Richard Kilty (Christie) Andrew Robertson (Daniel Cossins); Deji Tobais (Jonas Tawiah Dodoo); 4x400m: Michael Bingham (George Williams); Jamie Bowie (Piotr Haczek) Luke Lennon Ford (Christie); Levine (Christie); Martyn Rooney (Reider); Conrad Williams (Christie); Delano Williams (Harrison)

WOMEN:

100m: Asha Philip (Christine Bowmaker); 200m: Anyika Onuora (Reider); Jodie Williams (Stanley Madiri); 400m: Christine Ohuruogu (Lloyd Cowan); 800m: Jessica Judd (Rob Denmark); Laura Muir (Andy Young); Marilyn Okoro (Johnny Gray); 1500m: Hannah England (Bud Baldaro); Laura Weightman (Steve Cram); 100mH: Tiffany Porter (Reider); 400mH: Meghan Beesley (Nick Dakin); Eilidh Child (Arnold); Perri Shakes Drayton (Chris Zah); 3000mSC: Eilish McColgan (Liz McColgan); Long Jump: Shara Proctor (Reider); Lorraine Ugen (Frank Attoh); Hammer Throw: Sophie Hitchon (Tore Gustafsson); Heptathlon: Jessica Ennis (Toni Minichiello); Katarina Johnson-Thompson (Mike Holmes); Marathon (Selected in April) Sonia Samuels (Nick Samuels); Susan Partridge (Steve Jones) 4x100m: Philip (Bowmaker), Hayley Jones (Donald Moss), Annabelle Lewis (Roger Walters), Ashleigh Nelson (Afilaka), Bianca Williams (Cowan), Dina Asher Smith (John Blackie); Williams (Madiri);  4x400m: Margaret Adeoye (Christie), Child (Arnold); Shana Cox (George Williams), Kirsten McAslan (Trevor Painter), Kelly Massey (Stephen Ball), Christine Ohuruogu (Cowan), Victoria Ohuruogu (Cowan) Onuora (Reider); Shakes Drayton (Zah).