[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

rutherford confirmed for moscow

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
London 2012 Olympic Games

30 July 2013

British Athletics has today confirmed the final selection name to the Great Britain and Northern Ireland team for the IAAF World Championships in Moscow, Russia 10-18 August.

Olympic long jump gold medallist Greg Rutherford was not named in the initial selection as Neil Black opted to use Performance Director discretion to leave the spot open whilst Rutherford recovered from a hamstring injury.

Following a series of fitness tests Rutherford has now been formally named to the team having satisfied the selection committee that he had made a level of progress that would see him able to perform strongly in Moscow.

Black said: “Greg has shown a remarkable level of recovery during a short space of time, something he has shown an aptitude for throughout his athletics career.

“Following the fitness tests and his record of being able to produce a quality performance off minimal build up, I am pleased to confirm his place in the GB & NI team.  He’ll continue to work closely with the support staff to maximise every additional moment in between now and the 14th of August.”

The full GB & NI team is below:

MEN:

100m: Harry Aikines Aryeetey (Rana Reider); Dwain Chambers (Reider); James Dasaolu (Steve Fudge); 200m: James Ellington (Reider); Adam Gemili (Michael Afilaka); Delano Williams (Neil Harrison); 400m: Nigel Levine (Linford Christie); 800m: Andrew Osagie (Craig Winrow) Michael Rimmer (Norman Poole); 1500m: Chris O’Hare (Steve Gulley); 5000m: Mo Farah (Alberto Salazar); 10,000m: Farah (Salazar); 110mH: William Sharman (Jerzy Maciukiewicz); 400mH: Dai Greene (Malcolm Arnold), Sebastian Rodger (Stephen King) Rhys Williams (Adrian Thomas); 3000mSC: James Wilkinson (Philip Townsend); 20kmW: Alex Wright; Long Jump: Greg Rutherford; High Jump: Robbie Grabarz (Fayyaz Ahmed); Pole Vault: Steve Lewis (Dan Pfaff); Discus Throw: Brett Morse (Andy Brittan); Decathlon: Ashley Bryant (Ian Grant); 4x100m: Aikines Aryeetey (Reider); Chambers (Reider); Dasaolu (Fudge); Ellington (Reider); Gemili (Afilaka); Richard Kilty (Christie) Andrew Robertson (Daniel Cossins); Deji Tobais (Jonas Tawiah Dodoo); 4x400m: Michael Bingham (George Williams); Jamie Bowie (Piotr Haczek) Luke Lennon Ford (Christie); Levine (Christie); Martyn Rooney (Reider); Conrad Williams (Christie); Delano Williams (Harrison)

WOMEN:

100m: Asha Philip (Christine Bowmaker); 200m: Anyika Onuora (Reider); Jodie Williams (Stanley Madiri); 400m: Christine Ohuruogu (Lloyd Cowan); 800m: Jessica Judd (Rob Denmark); Laura Muir (Andy Young); Marilyn Okoro (Johnny Gray); 1500m: Hannah England (Bud Baldaro); Laura Weightman (Steve Cram); 100mH: Tiffany Porter (Reider); 400mH: Meghan Beesley (Nick Dakin); Eilidh Child (Arnold); Perri Shakes Drayton (Chris Zah); 3000mSC: Eilish McColgan (Liz McColgan); Long Jump: Shara Proctor (Reider); Lorraine Ugen (Frank Attoh); Hammer Throw: Sophie Hitchon (Tore Gustafsson); Heptathlon: Jessica Ennis (Toni Minichiello); Katarina Johnson-Thompson (Mike Holmes); Marathon (Selected in April) Sonia Samuels (Nick Samuels); Susan Partridge (Steve Jones) 4x100m: Philip (Bowmaker), Hayley Jones (Donald Moss), Annabelle Lewis (Roger Walters), Ashleigh Nelson (Afilaka), Bianca Williams (Cowan), Dina Asher Smith (John Blackie); Williams (Madiri);  4x400m: Margaret Adeoye (Christie), Child (Arnold); Shana Cox (George Williams), Kirsten McAslan (Trevor Painter), Kelly Massey (Stephen Ball), Christine Ohuruogu (Cowan), Victoria Ohuruogu (Cowan) Onuora (Reider); Shakes Drayton (Zah).