[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
  • London 2017
  • Run Britain
  • Run Britain Rankings
  • Power of IO
  • UKA Coach
Menu
UK Athletics
Menu
.

Norwich Union GB team for IPC World Championships in Assen

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us

Dame Tanni Grey Thompson, David Weir, and Kenny Churchill are amongst the athletes named today by UK Athletics to compete in the IPC World Championships in Assen, 2-10 September. The 49-strong team will have a dual focus on this year’s championships. Not only will they be competing for medals and for World titles, but also to secure qualifying places for Beijing.

UK Athletics Performance Director Dave Collins said: “In selecting this team we considered a number of factors, particularly in light that this is the last global championships to take place prior to the 2008 Beijing Paralympics. “The usual emphasis on medals is there, but so too is the need to qualify as many athletes in the top four places as possible in order to secure as large a competitor quota as we can for the Paralympics. “After those primary considerations, we have selected a number of developing athletes in order to gain the competitive experience they will need for 2008 and ensuring their classifications are maintained on the Paralympic programme.”

In addition to the individual places, Great Britain has also entered two relay events for the first time in recent years; the cerebral palsy 4 x 100m and the wheelchair racers 4 x 100m “Medals are essential, and it appears we have not previously taken best advantage of the strength we have in some events to explore the relay option,” explained Collins.

 

“In not even entering relay races we are squandering the opportunity for further podium and top eight places which, in turn, affect the funding received by disability athletics.

“Hopefully this revived move towards relays will prove productive and we can look to learn from our experience in Assen and Beijing and build further in time for London 2012.”

 

Norwich Union GB and NI Team:

MEN             

100m

Greame BALLARD – T36     

Michael BUSHELL – T53     

Ian JONES – T44 *  

David WEIR – T54     

Michael CHURM – T37            

Lloyd UPSDELL – T35     

John MCFALL – T42  

Ben RUSHGROVE – T36  

Jamie HARDING – T37     

Neil FACHIE – T13     

Stephen HERBERT – T37        

200m

Brian ALLDIS – T54  

Greame BALLARD – T36     

Michael CHURM – T37            

John MCFALL – T42  

Ian JONES – T44     

Neil FACHIE – T13     

David WEIR – T54     

Ben RUSHGROVE – T36  

 

400m  

Brian ALLDIS – T54  

Matthew CLIFF – T12   

Stephen PAYTON – T38     

David WEIR – T54     

Lee HUNTER – T36  **         

 

800m  

Brian ALLDIS – T54        

Danny CRATES – T46     

Dean MILLER – T37  *          

David WEIR – T54

           

1500m

Brian ALLDIS – T54  

David WEIR – T54     

Tushar PATEL – T54  

           

5000M

Tushar PATEL – T54  

 

10000M          

Tushar PATEL – T54  

           

4x100m CP Relay  

Greame BALLARD – T36     

Michael CHURM – T37              

Stephen PAYTON – T38     

Jamie HARDING – T37     

Ben RUSHGROVE – T36  

Stephen HERBERT – T37     

 

4x100m Wheelchair Racers           

Tushar PATEL – T54  

David WEIR – T54     

Michael BUSHELL – T53     

Brian ALLDIS – T54  

A N OTHER   

           

Marathon        

Kenny HERRIOTT – T54     

Bob MATTHEWS – T11 Guide Runner: Paul Harwood

Noel THATCHER – T12 Guide Runner: TBC

David WEIR – T54     

Tushar PATEL – T54  

Brian ALLDIS – T54  

 

Shot    

Martin CRUTCHLEY – F38  

Bernard DOOLAN – F32     

Daniel WEST – F34  

Andrew WILLIAMS – F32     

Robin WOMACK – F55     

Nathan STEPHENS – F57     

           

Discus

David GALE – F51     

Daniel GREAVES – F44     

Keith GARDNER – F36     

Stephen MILLER – F32 **        

Richard Schabel – F51

Daniel WEST – F34  

 

JAVELIN         

Kenneth CHURCHILL – F37     

Nathan STEPHENS – F57     

 

CLUB 

Stephen MILLER – F32

Richard SCHABEL – F51     

           

WOMEN        

 

100m  

Deboran BRENNAN – T34     

Elizabeth CLEGG – T12 Guide Runner: Lincoln Asquith

Katrina HART – T37  

Tanni GREY-THOMPSON – T53     

Beverley JONES – T37

Hazel SIMPSON – T36     

Anne WUFALA STRIKE – T53

                       

200m  

Katrina HART – T37  

Elizabeth CLEGG – T12

Tanni GREY-THOMPSON – T53     

Beverley JONES – T37 

Hazel SIMPSON – T36     

Anne WUFALA STRIKE – T53

                       

400m  

Katherine DEAL – T13   

Tanni GREY-THOMPSON – T53     

Tracey HINTON – T12 – Guide Runner: Darrell Maynard         

Anne WUFALA STRIKE – T53

           

800m  

Tanni GREY-THOMPSON – T53     

Tracey HINTON – T12 Guide Runner: Anthony Wilson

Shelly WOODS – T54     

                       

1500m

Alison PATRICK – T12     

Shelly WOODS – T54     

           

5000M

Shelly WOODS – T54     

           

Marathon        

Shelly WOODS – T54     

                       

Shot    

Beverley JONES – F37 

Sophie HANCOCK – F40     

Kim MINETT – F40     

Sally REDDIN – F54  

                       

Discus

Sophie HANCOCK – F40     

Kim MINETT – F40     

           

JAVELIN         

Pauline LATTO – F37 **        

 

Subject

*  Classification

** Fitness & Form