[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

Youth Olympic Team

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Victoria Ohuruogu

 

13 July 2010

A group of 40 young athletes from 16 Olympic sports - including 13 from athletics - were today selected by the British Olympic Association to compete for Team GB at the first Youth Olympic Games (YOG), which take place in Singapore from 14-26 August.

The athletes, aged 14-18, will participate alongside 3,600 competitors from all 205 National Olympic Committees in a competition schedule which includes all 26 sports on the London 2012 Olympic Programme.

The British contingent will include Victoria Ohuruogu, the 400m England Indoor Under-20 Champion and younger sister of current Olympic 400m Champion Christine.

Ohuruogu is joined in Team GB by 12 fellow athletics competitors, including fellow Londoner David Bolarinwa, who impressed at the recent European Youth Olympic Trials in Moscow where he won gold and silver in the 100m and 200m respectively to qualify in style for Singapore.

 

The athletes will be joined in Singapore by 1,450 officials, 1,500 media representatives, 20,000 local and international volunteers, and more than 370,000 spectators.

Commenting on her selection:

Victoria Ohuruogu, athletics, said:
“I am thrilled to be selected to Team GB for the Youth Olympic Games. Competing against athletes from all over the world in an Olympic setting is a hugely exciting prospect and I am sure I will gain a great deal from the experience, on and off the track. I am fully focused on preparing well over the coming weeks and aim to achieve my full potential for Team GB in Singapore.”

The athletes selected to Team GB for the Singapore 2010 Youth Olympic Games are:

Sport

Event

First Name

Last Name

Town

DOB

Aquatics: Diving

10m Platform

Thomas

Daley

Plymouth

21/05/1994

Aquatics: Diving

10m Platform

Megan

Sylvester

Barnsley

04/07/1994

Aquatics: Swimming

400m, 200m, 100m Freestyle

Ellie

Faulkner

SHEFFIELD

05/01/1993

Aquatics: Swimming

50m, 100m, 200m Butterfly

Rachael

Kelly

MARKET DRAYTON

24/01/1994

Archery

Recurve

Mark

Nesbitt

BANBRIDGE

19/02/1992

Athletics

400m Hurdles

Abi

Fitzpatrick

WARRINGTON

10/06/1993

Athletics

Hammer

Andrew

Elkins

Poole

25/05/1993

Athletics

100m

Annie

Tagoe

Willesden

04/06/1993

Athletics

1000m

Charlie

Grice

BRIGHTON

07/11/1993

Athletics

100m

David

Bolarinwa

LONDON

20/10/1993

Athletics

Javelin

Freya

Jones

Chandlers Ford

13/11/1993

Athletics

1000m

Georgia

Peel

WOKING

26/05/1994

Athletics

Pole Vault

Katie

Byres

Glossop

11/09/1993

Athletics

Hammer

Louisa

James

BATTLE

05/07/1994

Athletics

Shot Put

Sophie

McKinna

GREAT YARMOUTH

31/08/1994

Athletics

110m Hurdles

Themba

Luhana

Northampton

08/03/1993

Athletics

400m

Victoria

Ohuruogu

Stratford

28/02/1993

Athletics

2000m Steeple Chase

Zak

Seddon

READING

28/06/1994

Badminton

Women's Singles

Sarah

Milne

LEEDS

17/01/1992

Boxing

Bantamweight 54kg

Zack

Davies

LLANELLI

11/02/1992

Canoeing

Mens K1

Andrew

Martin

SEAHAM

03/01/1993

Equestrian

Show Jumping

Carian

Scudamore

CARDIGAN

26/04/1993

Fencing

Foil

Alexander

Tofalides

LONDON

13/03/1993

Fencing

Epee

Amy

Radford

STOURBRIDGE

05/05/1994

Gymnastics

Artistic

Laura

Mitchell

BOREHAMWOOD

03/01/1995

Gymnastics

Artistic

Sam

Oldham

NOTTINGHAM

17/02/1993

Gymnastics

Trampoline

Nathan

Bailey

BOURNEMOUTH

24/07/1993

Modern Pentathlon

 

Greg

Longden

 

29/06/1992

Modern Pentathlon

 

Kerry

Prise

ABERDEEN

05/09/1992

Rowing

Pair

Caspar

Jopling

LONDON

10/01/1992

Rowing

Pair

Ed

Nainby-Luxmoore

BARNARD CASTLE

16/11/1992

Rowing

Pair

Fiona

Gammond

BICESTER

19/10/1992

Rowing

Pair

Georgia

Howard-Merrill

OXFORD

21/05/1993

Sailing

Windsurfing

Jade

Rogers

STOKE-ON-TRENT

27/06/1995

Sailing

Windsurfing

Kieran

Martin

STOKE-ON-TRENT

07/02/1995

Table Tennis

Singles & Mixed doubles

Alice

Loveridge

GUERNSEY

06/07/1994

Taekwondo

 -55kg

Jade

Jones

FLINT

21/03/1993

Tennis

Men's singles

Oliver

Golding

TWICKENHAM

29/09/1993

Triathlon

 

Andrew

Hood

CUPAR

29/06/1992

Triathlon

 

Eli

Thorogood

ABERYSTWYTH

15/02/1992


Click here to view biographies of all Team GB athletes.