[Skip to content]

Menu
Search our Site
  • Instagram Icon
  • RSS Icon
  • Twitter Icon
  • Facebook Icon
  • YouTube Icon
  • London 2017
  • Run Britain
  • Run Britain Rankings
  • Power of IO
  • UKA Coach
Menu
UK Athletics
Menu
In this section
.

european team championships

Share this

Share to Twitter Share to Facebook Tell friends via WhatsApp Email us
Richard Buck
Buck gets late call up for 4x400m relay place

16 June 2010

With full focus on the Aviva European Trials and subsequent Championships in Barcelona this July, Jenny Meadows (coach: Trevor Painter) and Christine Ohuruogu (coach: Lloyd Cowan) have withdrawn from competition at the European Team Championships.

Meadows will be replaced by Emma Jackson (coach: Alan Morris).

Other changes include:

Nicola Sanders (coach: Tony Lester) will focus on the 4 x 400 relay this weekend. She is replaced by Kim Wall (coach: Tony Lester) who will take on the 400m individual race.

James Ellington (coach: John Powell) will be replaced by Rikki Fifton (coach: Michael Afilaka) in the men’s 4 x 100m.

Richard Buck (coach: Michael Khmel) steps in for Robert Tobin (coach: Todd Bennett) in the 4 x 400m relay.

 

AVIVA GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND TEAM*

MEN
100m:

Dwain Chambers (Daniel Plummer) - Belgrave

200m:

Leon Baptiste (Michael Khmel) – Enfield & Haringey

400m:

Martyn Rooney (Nick Dakin) - Croydon

800m:

Michael Rimmer (Norman Poole) - Liverpool Harriers

1500m:

Colin McCourt (Craig Winrow) – Bournemouth

3000m:

Chris Thompson (John Nuttall/Mark Rowland) – Aldershot Farnham & District

5000m:

Mo Farah (Ricky Simms) – Newham & Essex

110mH:

Andy Turner (Lloyd Cowan) – Sale Harriers

400mH:

David Greene (Malcolm Arnold) - Swansea

3000mSC:

Luke Gunn (Bud Baldaro) - Derby

 

4x100m:

Leon Baptiste (Michael Khmel) – Enfield & Haringey

Marlon Devonish (Tony Lester) – Coventry Godiva

Tyrone Edgar (Darrell Smith) - Newham & Essex

Rikki Fifton (Michael Afilaka) Newham & Essex Beagles

Jeffrey Lawal Balogun  (Clarence Callender) - Kent

Craig Pickering (Malcolm Arnold) - Marshall Milton Keynes

 

4x400m:

Michael Bingham (Tony Lester / Ken Harnden) - unattached

Chris Clarke (Nick Dakin) - Marshall Milton Keynes

David Greene (Malcolm Arnold) - Swansea

Richard Buck (Michael Khmel) City of York

Conrad Williams (Linford Christie)-Kent

High Jump:

Tom Parsons (Fuzz Ahmed) - Birchfield

Pole Vault:

Steve Lewis (Dan Pfaff) – Newham & Essex

Long Jump:

Chris Tomlinson (Frank Attoh) –Newham & Essex

Triple Jump:

Phillips Idowu (Aston Moore); - Belgrave

Shot: 

Carl Myerscough (n/a) - Blackpool Wyre & Fylde

Discus:

Brett Morse (Nigel Bevan) - Birchfield

Javelin:

Mervyn Luckwell (Esa Utriainen) – Marshall Milton Keynes

Hammer:

Alex Smith (Shane Peacock) – Sale Harriers

 

WOMEN

100m:

Laura Turner (Linford Christie) - Harrow

200m:

Emily Freeman (Brian Hall) – Wakefield Harriers

400m:

Kim Wall (Tony Lester) Basildon

800m:

Emma Jackson (Alan Morris) City of Stoke

1500m:

Hannah England (Bud Baldaro) - Oxford City

3000m:

Emma Pallant (Mick Woods) – Aldershot Farnham & District

5000m:

Jo Pavey (Gavin Pavey) - Exeter

100mH:

Angelita Broadbelt Blake (Michael Afilaka) -Thames Valley Harriers

400mH:

Eilidh Child (Stuart Hogg) - Pitreavie

3000mSC:

Barbara Parker (Sean Burris/John Nuttall) – City of Norwich

 

4x100m:

Emma Ania (Lloyd Cowan)- Shaftesbury Barnett

Katherine Endacott (Linford Christie)- City of Plymouth

Emily Freeman (Brian Hall) – Wakefield Harriers

Joice Maduaka (Loren Seagrave) – Woodford Green with Essex Ladies

Elaine O’ Neill (Self-coached) – Woodford Green with Essex Ladies

Laura Turner (Linford Christie) - Harrow

 

4x400m:

Eilidh Child (Stuart Hogg) - Pitreavie

 

Nicola Sanders (Tony Lester) Windsor Slough Eton & Hounslow

Perri Shakes Drayton (Chris Zah) Victoria Park & Tower Hamlets

Kim Wall (Tony Lester) - Basildon

High Jump:

Steph Pywell (Fuzz Ahmed) – Sale Harriers

Pole Vault:

Kate Dennison (Steve Rippon) – Sale Harriers

Long Jump:

Jade Johnson (John Herbert) – Herne Hill

Triple Jump:

Nadia Williams (Keith Fleming) – Shaftesbury Barnett

Shot: 

Rebecca Peake (Geoff Capes) – Sale Harriers

Discus:

Phillipa Roles (Maggie Lynes) - Swansea

Javelin:

Goldie Sayers (Dan Pfaff) - Belgrave

Hammer:

Sarah Holt (John Pearson) – Sale Harriers