19:50 - 800 METRES Men - Heats - Heat 1 OFFICIAL RESULTS
First 1 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1 Michael COLTHERD TRAFFORD 1:51.25 Q
2 Chris GOWELL SWANSEA 1:51.39
3 Ben WIFFEN TONBRIDGE 1:51.84
4 Neil DOUGAL MOTHERWELL 1:52.15
5 Joe DURRANT CAMBRIDGE 1:52.81
6 Tim ALEXANDER MEDWAY 1:52.90
7 Myles BARRETT STAFFS M 1:54.16
8 David RAGAN BASINGSTOK 1:54.47
Split Times
400m Joe DURRANT CAMBRIDGE 56.94
Finish Michael COLTHERD TRAFFORD (54.31) 1:51.25


Downloadable Results (pdf)

19:59 - 800 METRES Men - Heats - Heat 2 OFFICIAL RESULTS
First 1 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1 Darren ST CLAIR ENFIELD 1:50.00 Q
2 James MCILROY ABBEY 1:50.31
3 Drew GRAHAM GOSFORTH 1:50.96
4 Graeme OUDNEY BELGRAVE 1:51.35
5 Chris BROWN MANSFIELD 1:52.08
6 James MILLS WREXHAM 1:52.42
7 James SHANE BASILDON 1:52.89
8 Matt CARLISLE HERTS P 1:53.72
Split Times
400m James MCILROY ABBEY 54.76
Finish Darren ST CLAIR ENFIELD (55.24) 1:50.00


Downloadable Results (pdf)

20:08 - 800 METRES Men - Heats - Heat 3 OFFICIAL RESULTS
First 1 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1 Michael RIMMER LIVERPOOL 1:48.62 Q
2 James BREWER CHELT'HAM 1:48.90 q
3 Chris REYNOLDS WOODFORD G 1:50.12 q
4 Garry BRISTOW TRAFFORD 1:50.54
5 Joseph MAYNARD CARDIFF 1:51.25
6 Steve EVISON SHEFFIELD 1:51.50
7 Chris BRYANT WIGAN 1:51.83
8 Gavin MASSINGHAM SUNDERLAND 1:52.56
Split Times
400m James BREWER CHELT'HAM 53.72
Finish Michael RIMMER LIVERPOOL (54.90) 1:48.62


Downloadable Results (pdf)

20:17 - 800 METRES Men - Heats - Heat 4 OFFICIAL RESULTS
First 1 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1 Richard HILL NOTTS 1:49.12 Q
2 Ben GREEN WARRINGTON 1:49.24 q
3 Ian LOWTHIAN SALE 1:49.52 q PB
4 Ian MUNRO CAMBUSLANG 1:50.58
5 Frank BADDICK N. DEVON 1:51.00
6 Oliver BLAKE OSW 1:51.21
7 Ben SCARLETT SWINDON 1:51.64
8 Ed ASTON C&C 1:57.21
Split Times
400m Richard HILL NOTTS 53.49
Finish Richard HILL NOTTS (55.63) 1:49.12


Downloadable Results (pdf)

BACK TO TIMETABLE