20:15 - 800 METRES - Men - Heats - Heat 1OFFICIAL RESULTS
First 4 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1Joe THOMASCARDIFF1:53.56QSB
2Jack HALLASWAKEFIELD1:53.65QPB
3Ed ASTONC&C1:53.79QSB
4Chris SMITHWIRRAL1:53.83QSB
5Mitch WHITEBRACKNELL1:54.19
6Gareth WILTSHIRECARDIFF1:54.26SB
7Ben WIFFENTONBRIDGE1:54.86
8Chris BROWNMANSFIELD1:55.01SB
Split Times
400Ed ASTONC&C57.32
FinishJoe THOMASCARDIFF(56.24)1:53.56


Downloadable Results (pdf)

20:21 - 800 METRES - Men - Heats - Heat 2OFFICIAL RESULTS
First 4 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1Niall BROOKSSALE1:54.40QSB
2Daniel STEPNEYPHOENIX1:54.44QSB
3Steve EVISONSHEFF1:54.51QSB
4Andrew DE CAMPSGLOUCESTER1:54.55QPB
5Aaron BENNETTSOTON1:54.66PB
6Paul GOODALLNORWICH1:55.14SB
7Mukhtar MOHAMMEDSHEFF AC1:59.46SB
8Zac RANDALLESM2:00.56PB
Split Times
400Mukhtar MOHAMMEDSHEFF AC58.21
FinishNiall BROOKSSALE(56.19)1:54.40


Downloadable Results (pdf)

20:27 - 800 METRES - Men - Heats - Heat 3OFFICIAL RESULTS
First 4 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1Gareth WARBURTONCARDIFF1:53.07QSB
2Craig STEWARTHARROW1:53.30QPB
3Rhys SMITHSALE1:53.31QPB
4Ben SCARLETTSWINDON1:53.33QSB
5Ben GREENWARRINGTON1:53.47SB
6Kieran FLANNERYGATES1:53.78SB
7Warren FREYBIRCHFIELD1:54.24SB
8Robert HODGESK UPON H1:55.11SB
Split Times
400Gareth WARBURTONCARDIFF57.03
FinishGareth WARBURTONCARDIFF(56.04)1:53.07


Downloadable Results (pdf)

20:33 - 800 METRES - Men - Heats - Heat 4OFFICIAL RESULTS
First 4 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1Michael RIMMERLIV PS1:50.46QSB
2Steven FENNELLTONBRIDGE1:50.58Q
3Danny BARKESMANSFIELD1:50.65QSB
4Andy RICHARDSONTYNEDALE1:50.75QPB
5Mark BERRIDGEB'STOKE1:50.81qSB
6Ben WALLISG&G1:50.83qPB
7Harry FISHERSOTON1:51.50qPB
8Rhian HASTEYROTHERHAM1:53.23PB
9Ben HARDINGBLACKHEATH1:53.93PB
Split Times
400Steven FENNELLTONBRIDGE53.61
FinishMichael RIMMERLIV PS(56.85)1:50.46


Downloadable Results (pdf)

20:39 - 800 METRES - Men - Heats - Heat 5OFFICIAL RESULTS
First 4 of each heat (Q) plus the 4 fastest times (q) qualified
1Andrew OSAGIEHARLOW1:51.53QSB
2Jonathan COOKWOODFORD G1:51.94QSB
3Edward JACKSONSERPENTINE1:52.03QSB
4Rory GRAHAM-WATSONWSE HOUNS1:52.22QSB
5Sam YATESNEWHAM EB1:53.09qPB
6Davey PLATTN DEV1:53.11SB
7Stephen BENNETTPRESTON1:53.56PB
8Joseph MAYNARDCARDIFF1:55.59SB
Split Times
400Joseph MAYNARDCARDIFF55.30
FinishAndrew OSAGIEHARLOW(56.23)1:51.53


Downloadable Results (pdf)

BACK TO TIMETABLE