25th June 2012
FINAL AVIVA GB & NI SQUAD FOR EUROPEAN CHampionships
25 June 2012
UKA have today confirmed the final Aviva Great Britain and Northern Ireland Team selected to compete in Helsinki, Finland at the European Athletics Championships 27 June – 1 July 2012.
The original squad size of 109 athletes has been reduced to 82 following the weekend’s Aviva 2012 Trials. Track athletes who have gained automatic qualification for Team GB and other selected athletes have been de-selected in order to focus on their preparations for the Olympic Games.
Field event athletes have been permitted to compete in Helsinki should the additional competition opportunity benefit their overall build-up.
This year’s European Championships marks the first ever event to take place during an Olympic year, following the decision by European Athletics to take the competition into a biennial cycle from 2012 onwards.
The team will fly out to Helsinki from today onwards to prepare for the championships.
Aviva GB & NI Team squad:
Men
100m: Harry Aikines-Aryeetey, Mark Lewis-Francis
200m: Chris Clarke, Danny Talbot
400m: Richard Buck, Luke Lennon Ford
800m: Mukhtar Mohammed, Gareth Warburton
1500m: James Brewer, Tom Lancashire
5000m: Mo Farah, Rory Fraser, Mitch Goose
10,000m: Keith Gerrard, James Walsh
3000m SC: Luke Gunn, Rob Mullett, James Wilkinson
110m H: Richard Alleyne, Gianni Frankis, William Sharman
400m H: Rhys Williams, Nathan Woodward, Rick Yates
High Jump: Robbie Grabarz, Samson Oni, Tom Parsons
Pole Vault: Luke Cutts, Max Eaves, Andrew Sutcliffe
Long Jump: JJ Jegede, Julian Reid, Chris Tomlinson
Triple Jump: Larry Achike
Shot Put: Carl Myerscough
Discus Throw: Abdul Buhari, Brett Morse, Lawrence Okoye
Hammer Throw: Mark Dry
Decathlon: Ashley Bryant
4x100m: Aikines-Aryeetey, Dwain Chambers, Tyrone Edgar*, James Ellington, Christian Malcolm, Danny Talbot
4x400m: Buck, Michael Bingham, Lennon Ford, Nigel Levine, Rob Tobin, Conrad Williams
Women
100m: Jeanette Kwakye*, Ashleigh Nelson,
200m: Abi Oyepitan,
400m: Lee McConnell, Kelly Massey, Nicola Sanders
800m: Jenny Meadows, Lynsey Sharp, Jemma Simpson
1500m: Charlene Thomas
5000m: Julia Bleasdale, Helen Clitheroe, Stephanie Twell*
10,000m: Jo Pavey, Charlotte Purdue, Gemma Steel
3000m SC: Hatti Archer
400m H: Meghan Beesley
High Jump: Isobel Pooley
Pole Vault: Sally Peake
Long Jump: Abigail Irozuru, Shara Proctor*
Shot Put: Eden Francis
Discus Throw: Francis, Jade Nicholls
Hammer Throw: Sophie Hitchon, Sarah Holt
Javelin Throw: Goldie Sayers, Laura Whittingham
4x100m: Montell Douglas, Hayley Jones, Kwakye, Nelson, Anyika Onuora
4x400m: Eilidh Child, Shana Cox, Massey, McConnell, Christine Ohuruogu, Sanders
*Participation to be confirmed Tuesday morning