Roll of Honour

2019 – 2020 Challenge Series Winners

Senior Men: Mahamed Mahamed, Southampton AC

Under 20 Men: Matt Stonier, Invicta East Kent

Under 17 Boys: Oliver Smart, Tavistock Run Project

Under 15 Boys: Lewis Sullivan, St Edmund Pacers

Under 13 Boys: Alden Collier, Chiltern Harriers

 

Senior Women: Kate Avery, Shildon

Under 20 Women: Megan Keith, Inverness AAC

Under 17 Girls: Maya Todd-McIntyre, Rushcliffe

Under 15 Girls: Kiya Dee, Highworth

Under 13 Girls: Zoe Gilbody, Chiltern Harriers

 

2018 – 2019 Challenge Series Winners

Senior Men: Mahamed Mahamed, Southampton AC

Under 20 Men: Zakariya Mahamed, Southampton AC

Under 17 Boys: Hamish Armitt, Giffnock North AAC

Under 15 Boys: Fraser Sproul, Kendal AC

Under 13 Boys: William Rabjohns, Poole AC

 

Senior Women: Kate Avery, Shildon AC

Under 20 Women: Grace Brock, Cornwall AC

Under 17 Women: Shannon Flockhart, Cambridge & Coleridge

Under 15 Girls: Anna Hedley, Fife AC

Under 13 Girls: Scarlett Livingstone, Exeter Harriers

 

2017 – 2018 Challenge Series Winners

Senior Men: Mahamed Mahamed, Southampton AC

Under 20 Men: Jake Heyward, Cardiff AAC

Under 17 Boys: Rory Leonard, Morpeth

Under 15 Boys: Mohamed Ali, Ealing Southall and Middlesex AC

Under 13 Boys: William Rabjohns, Poole AC

 

Senior Women: Gemma Steel, Charnwood AC

Under 20 Women: Julia Paternain, Cambridge and Coleridge AC

Under 17 Girls: Grace Brock, Cornwall AC

Under 15 Girls: Lily-Jane Evans-Haggerty, Victoria Park City of Glasgow AC

Under 13 Girls: Holly Weedall, Vale Royal Athletic Club

 

2016 – 2017 Challenge Series Winners

Senior Men: Andy Vernon, Aldershot, Farnham & District AC

Under 20 Men: Jonathan Shields, City of Sheffield AC

Under 17 Boys: Matthew Willis, Wrexham AC

Under 15 Boys: Hamish Armitt, Giffnock North AAC

Under 13 Boys: Alexander Thompson, Wharfedale Harriers

 

Senior Women: Jess Judd, Chelmsford AC

Under 20 Women: Anna MacFadyen, Forres Harriers

Under 17 Women: Khahisa Mhlanga, Chelmsford AC

Under 15 Girls: Lily-Jane Evans-Haggerty, Victoria Park City of Glasgow AC

Under 13 Girls: Anna Hedley, Fife AC

 

2015 – 2016 Challenge Series Winners

Senior Men: Dewi Griffiths, Swansea Harriers

Under 20 Men: Mahamed Mahamed, Southampton AC

Under 17 Boys: Sol Sweeney, Perth Strathtay Harriers

Under 15 Boys: Zakariya Mahamed, Southampton AC

Under 13 Boys: Tommy Dawson, Leeds City

 

Senior Women: Kate Avery, Shildon AC

Under 20 Women: Bobby Clay, Invicta East Kent AC

Under 17 Women: Cari Hughes, Menai Track & Field AC

Under 15 Girls: Abi Fisher, Cardiff AAC

Under 13 Girls: Kate Richardson, Giffnock North AAC

 

2014 – 2015 Challenge Series Winners

Senior Men: Adam Hickey, Southend

Under 20 Men: Jonathan Glen, Inverclyde/Glasgow City

Under 17 Boys: Emile Cairess, Bingley

Under 15 Boys: Oliver Barbaresi, Menai

Under 13 Boys: Tommy Dawson, Leeds City

 

Senior Women: Lily Partridge, Aldershot, Farnham and District

Under 20 Women: Phoebe Law, Kingston & Poly

Under 17 Women: Heidi Davies, Brecon

Under 15 Girls: Jasmine Cooper, Derby

Under 13 Girls: Emma Frew, Ayr Seaforth

 

2013 – 2014 Challenge Series Winners

Senior Men: Dewi Griffiths, Swansea Harriers

Under 20 Men: Alex Carter, Team Bath

Under 17 Boys: Iolo Hughes, Menai

Under 15 Boys: Ben Dijkstra, Leicester

Under 13 Boys: Luke Davies, Brecon

 

Senior Women: Katie Brough, Vale Royal

Under 20 Women: Alex Clay, Invicta East Kent

Under 17 Women: Lydia Turner, Birtley

Under 15 Girls: Sabrinha Sinha, Cambridge Harriers

Under 13 Girls: Kathleen Faes, Tonbridge AC

 

2012 – 2013 Challenge Series Winners

Senior Men: Frank Tickner, Wells City Harriers

Under 20 Men: Jonathan Davies, Reading AC

Under 17 Boys: Jac Hopkins, Swansea Harriers

Under 15 Boys: Josh Kerr, Edinburgh AC

Under 13 Boys: Matthew Rawlings, Reading AC

 

Senior Women: Louise Damen, Winchester & District AC

Under 20 Women: Rebecca Murray, Bedford & County AC

Under 17 Women: Olivia Gwynn, Swansea Harriers

Under 15 Girls: Harriet Knowles-Jones, Warrington AC

Under 13 Girls: Katy-Ann McDonald, Herne Hill Harriers

 

2011 – 2012 Challenge Series Winners

Senior Men: Frank Tickner, Wells City Harriers

Under 20 Men: Harvey Dixon, Aldershot Farnham & District

Under 17 Boys: Kyran Hale, Severn AC

Under 15 Boys: Paulos Asgodom, Enfield and Haringey

Under 13 Boys: Hugo Milner, Derby AC

 

Senior Women: Gemma Steel, Charnwood AC

Under 20 Women: Annabel Gummow, Bristol & West AC

Under 17 Girls: Jennifer Nesbitt, Worcester AC

Under 15 Girls: Siannah Rayment, Bracknall AC

Under 13 Girls: Elizabeth Greenwood, Blackburn Harriers

 

2010 – 2011 Challenge Series Winners

Senior Men: Andy Vernon, Aldershot, Farnham and District AC

Under 20 Men: Jonathan Hay, Aldershot, Fareham and District AC

Under 17 Boys: Grant Muir, Giffnock AAC

Under 15 Boys: Adam Howard, Oldham & Royton H

Under 13 Boys: George Butler, Southampton AC

 

Senior Women: Jessica Sparke, Woodford Green and Essex Ladies

Under 20 Women: Louise Small, Aldershot Farnham and District AC

Under 17 Girls: Alice Wright, Worcester AC

Under 15 Girls: Harriet Preedy, Aldershot Farnham and District AC

Under 13 Girls: Bethany Donnelly, East Cheshire Harriers

 

2009- 2010 Challenge Series Winners

Senior Men: Andy Vernon, Aldershot, Farnham and District AC

Under 20 Men: Richard Goodman, Shaftesbury Barnet

Under 17 Boys: Ross Matheson, Lasswade/Team Edinburgh

Under 15 Boys: Benedict Westhenry. Weymouth/Team Dorset

Under 13 Boys: Jack Crabtree, Oldham and Royton

 

Senior Women: Jessica Sparke, Woodford Green and Essex Ladies

Under 20 Women: Kate Avery, Shildon

Under 17 Girls: Melissa Courtney, Poole AC

Under 15 Girls: Abbi Hetherington,Carlisle and Aspatria

Under 13 Girls: Katie Rowe, Guernsey

 

2008- 2009 Challenge Series Winners

Senior Men: Andy Vernon, Aldershot, Farnham and District AC

Under 20 Men: Phillip Berntsen, Winchester AC

Under 17 Boys: Callum Hawkins, Kilbarchan AAC

Under 15 Boys: Karnvir Hayer, Ealing, Southall and Middlesex

Under 13 Boys: Matthew Arnold, Aldershot, Farnham and District AC

 

Senior Women: Stephanie Twell, Aldershot, Farnham and District AC

Under 20 Women: Louise Small, Aldershot, Farnham and District AC

Under 17 Girls: Stephanie Burns, Rotherham Harriers

Under 15 Girls: Emelia Gorecka, Aldershot, Farham and District AC

Under 13 Girls: Abbie Hetherington, Carlisle and Aspatria

 

2007- 2008 Challenge Series Winners

Senior Men: Michael Skinner, Blackheath & Bromley Harriers

Under 20 Men: David Forrester, St Helens Sutton AC

Under 17 Boys: Chris O’Hare, Edinburgh AC

Under 15 Boys: Tom Curr, Stroud & Dist AC

Under 13 Boys: Harrison Coldray, Gloucester AC

 

Senior Women: Felicity Milton, Durham City AC

Under 20 Women: Kirsty Milner, Trafford AC

Under 17 Girls: Bessie Rollins, Kettering Town Harriers

Under 15 Girls: Lucy Farnell, Royal Sutton Coldfield AC

Under 13 Girls: Hannah Bethwaite, Ellenborough AC

 

2006/07 Challenge Series Winners

Senior Men: Ben Moreau, Oxford University

Under 20 Men: Lee Carey, Nuneaton Harriers

Under 17 Men: Chris Harvey, Cannock & Stafford AC

Under 15 Boys: John Bird, Ipswich Harriers

Under 13 Boys: Mark Shaw (New Marske Harriers)

 

Senior Women: Hatti Dean (Hallamshire Harriers Sheffield)

Under 20 Women: Olivia Kenney, Royal Sutton Coldfield AC

Under 17 Women: Heather Timmins, Warrington AC

Under 15 Girls: Melissa Hawtin (Oxford AC)

Under 13 Girls: Sarah Astin (Manx Harriers)

 

2005 / 2006 Cross Challenge Series Winners

Senior Men: Rob Whalley, Bristol & West AC

Under 20 Men: Conor McNulty, Kilbarchan AAC

Under 17 Men: Iuean Thomas, Cwmbran Harriers

Under 15 Men: Matt Whithey, Stroud and District

Under 13 Men: Ben Connor, Amber Valley AC

 

Senior Women: Hatti Dean, Hallamshire Harriers

Under 20 Women: Sian Edwards, Kettering Town Harriers

Under 17 Women: Louise McHale, Halesowen AC

Under 15 Women: Jessica Burns, City of Plymouth AC

Under 13 Women: Melissa Hawtin, Oxford City AC

 

2004/ 2005 Cross Challenge Series Winners

Senior Men: Glyn Tromans, Coventry Godiva

Under 20 Men: Ben Jones, Coventry Godiva

Under 17 Men: Sam Godfrey, West Suffolk AC

Under 15 Men: Simon Horsfield, East Cheshire Harriers

Under 13 Men: Ben Coldray, Gloucester AC

 

Senior Women: Hayley Yelling, Windsor SEH

Under 20 Women: Sarah Ponsford, Chalke IIF Group

Under 17 Women: Siobhan Coleman, Pitreavie AAC

Under 15 Women: Sarah Hopkinson, Gloucester AC

Under 13 Women: Jessica Hicks, Gloucester AC