27th September 2010
Ipc Athletics World Championships
27 September 2010
Three-times World Champion Stephen Miller (coach: Ros Miller) is one of four defending champions to be named onto the 40-strong Aviva Great Britain and Northern Ireland team for the IPC Athletics World Championships in Christchurch, New Zealand, from 21-30 January 2011.
The event, which is the last major Paralympic event at senior level prior to the Paralympic Games in London, offers a significant competition opportunity in the countdown to 2012.
Miller – a veteran of four Paralympic Games, three World Championships and two European Championships – has won 24 medals on the global stage since his Paralympics debut at 16 and is joined by experienced team mates David Weir (coach: Jenny Archer), Bev Jones (coach: John Parkin) and Dan Greaves (coach: Jim Edwards), also gold medallists four years ago.
Representing a small group of development level athletes, outstanding junior talent Jade Jones (coach: Ian Thompson/Tanni Grey-Thompson) – winner of five gold medals and one silver medal in August’s IWAS World Junior Championships – has already proved her credentials at age group level and steps up to compete in a senior event on the global stage for the first time; while she is undoubtedly a potential medal hope in Rio 2016, the 2011 World Championships offers an excellent opportunity to progress to the highest level of competition ahead of the Paralympic Games in London 2012.
UKA Head Coach (Paralympic) and Team Leader Peter Eriksson said: “We’re travelling to New Zealand with a group of athletes we expect to challenge for medals, which is our main priority. In addition, looking ahead to future Paralympic Games, the World Championships provides another vital opportunity for our senior athletes to compete at the highest level against the best athletes in the world, while for our juniors it’s an important stepping stone towards London, but ultimately to Rio in 2016.”
Aviva GB & NI Team
Hollie Arnold (Anthony Hughes): F46 Javelin
Graeme Ballard (Steve Thomas): T36 100m/200m
Paul Blake (Rob Ellchuk): T36 400m/800m/1500m
Sally Brown (Philip Tweedy): T46 100m/200m
Mickey Bushell (Fred Periac): T53 100m/200m/400m
Kenny Churchill (Esa Utriainen): F37 Javelin
Libby Clegg (Tom Crick): T12 100m/200m
Hannah Cockroft (Peter Eriksson): T34 100m/200m
Aled Davies (Anthony Hughes): F42 Shot Putt/Discus
David Devine (Brian Scobie): T13 800m
Kyron Duke (Anthony Hughes): F40 Javelin
Dan Greaves (Jim Edwards): F44 Discus
Thomas Green (Ken Green): F32 Club Throw
Sophie Hancock (Shelley Holroyd): F40 Shot Putt
Katrina Hart (Rob Ellchuk): T37 100m/200m
Tracey Hinton (Darrell Maynard): T11 100m/200m/400m
Bev Jones (John Parkin): F37 Discus/Shot Putt
Ian Jones (John Dunne): T44 200m/400m
Jade Jones (Ian Thompson/Tanni Grey-Thompson): T54 200m/400m/800m
Chris Martin (Phil Peat): F33 Discus
Jenny McLoughlin (Darrell Maynard): T37 100m/200m
Stephen Miller (Ros Miller): F32 Club Throw
Scott Moorhouse (Shelley Holroyd): F42 Javelin
Danny Nobbs (Mike Woods): F54 Shot Putt
Jonnie Peacock (Hayley Ginn): T44 100m
Josie Pearson (Peter Eriksson): T52 100m/200m
Gemma Prescott (Mike Wood): F32 Club Throw/Shot Putt
Stefanie Reid (Dan Pfaff): T44 100m/200m, F44 Long Jump
Hazel Robson (Janice Coffman): T36 100m/200m
Ben Rushgrove (Rob Ellchuk): T36 100m/200m
Nathan Stephens (Anthony Hughes): F57 Javelin
Kieran Tscherniawsky (James Edwards): F33 Discus
Sophia Warner (Alan Denyer): T35 100m/200m
David Weir (Jenny Archer): T54 800m/1500m/5000m/Marathon
Dan West (Jim Edwards): F34 Shot Putt/Discus
Richard Whitehead (Liz Yelling): T42 200m
Claire Williams (Jim Edwards): F12 Discus
Rob Womack (Mike Wood): F55 Shot Putt
Shelly Woods (Pete Wyman): T54 800m/1500m/5000m/Marathon
Bethany Woodward (Todd Bennett): T37 100m/200m