15th April 2008
Paralympic World Cup Team - Updated
15 April 2008
UK Athletics have today announced a team of 29 athletes for the Paralympic World Cup to be held on Sunday 11th May at SportCity, Manchester.
Tim Jones, UK Athletics Disability Director, who will lead the team for both the Paralympic World Cup and the Paralympic Games in Beijing, said:
“The Paralympic World Cup has been a prominent feature in our calendar for a number of years now. The event this year will take on an added significance, being just 4 months prior to the start of Beijing Paralympics.
“Whilst the focus of all of our athletes attention is on performing at their best in China, this competition will provide us with a very useful marker to judge our winter preparations, and an ideal opportunity to face up to some of our closest competitors. The event has always been exceptionally well run and we are looking forward to a keen event this time around.”
Norwich Union Great Britain & Northern Ireland Athletics Team:
Men
Brian Alldis (St Edmunds Pacers), T54 – 1500m/ 400m
Graeme Ballard (Chorley AC), T36 – 100m/ 200m
Mickey Bushell (Birchfield Harriers), T53/54 – 100m
Michael Churm (Chorley AC), T37 – 100m/ 200m
Matthew Cliff (Liverpool Harriers), T12/13 – 100m/ 400m
Neil Fachie (Aberdeen AAC), T12/13 – 100m/ 400m
Thomas Green (Marshall Milton Keynes) – Seated discus
Jamie Harding (Blackheath & Bromley), T37 – 100m/ 200m
Ian Jones (East Cheshire), T44 – 100m/ 400m
Chris Martin (Mansfield Harriers), F33 – Discus
Stephen Miller (Gateshead Harriers), F32/51 – Club / Seated discus
Kieron Murphy (Birchfield Harriers), F32/51 – Club
Karl Nicholson (Manchester Kestrals), T53/54 – 100m
Daniel Nobbs (British Wheelchair AA) – Seated Shot Putt
Tushar Patel (Velocity Wheelchair Racers), T54 – 1500m / 400m
Richard Schabel (British Wheelchair AA), F32/51 – Club/ Seated Discus
Nathan Stephens (Wales FDSW) – Seated Shot Putt
David Weir (Velocity Wheelchair Racers), T54 – 1500m/ 400m
Daniel West (Cambridge & Coleridge / Notts AC) – Seated Shot Put
Andrew Williams (Wales FDSW) – Seated Shot Putt
Women
Rebecca Chin (Deeside AAC) – Ambulant Discus
Katrina Hart (Birchfield Harriers), T37 – 100m/ 200m
Tracey Hinton (Cardiff AAC), T11/12 – 100m/ 200m
Beverley Jones (West Cheshire AC), F37/38 – Shot / Ambulant Discus
Jenny McLoughlin (Wales FDSW), T37 – 100m/ 200m
Kim Minett (City of Portsmouth), F40 – Shot Putt
Victoria Silk (Ashford AC/ Dwarf Athletics Association), F40 – Shot Putt
Anne Wafula-Strike (Harlow Running Club), T54 – 100m/ 200m/ 800m
Claire Williams (Carmarthen Harriers) – Ambulant Discus
Shelly Woods (Blackpool & Fylde), T54 – 1500m/ 800m