16th June 2011
Spar European Team Championships: Aviva GB & NI Preview
16 June 2011
As the Aviva Great Britain and Northern Ireland team head for the Spar European Team Championships in Stockholm, Sweden (18-19 June), a number of athletes will be out to justify their top positions within the European Athletics rankings.
Barcelona gold medallists Dai Greene (coach: Malcolm Arnold) and Andy Turner (coach: Lloyd Cowan) are just two of those sitting in the number one slot going into this weekend, and Greene’s captaincy means he will be determined to start the team off with a win in the first track event on Saturday.
Dwain Chambers (self coached) will line up in the men’s 100m ranked second in Europe behind Frenchman Christophe Lemaitre with 10.01 in Sao Paulo last month, whilst Anyika Onuora (Lloyd Cowan) wears the Aviva GB & NI vest for the first time since 2007 following her superb 11.18 for100m in Germany three weeks ago. She is currently ranked third in Europe and will aim to further demonstrate her lifetime best form.
Recent UK 100m hurdles record holder Tiffany Ofili-Porter is top of the European rankings in her event with her 12.77 in May, whilst Shana Cox (Chris Johnson), making her Aviva GB&NI team debut in the 400m, sits in fourth position with 51.24. Youngster Kola Adedoyin (Frank Attoh) jumps in place of Phillips Idowu, and although Greg Rutherford (Dan Pfaff) has withdrawn with illness, Chris Tomlinson (Frank Attoh), with a season’s best wind-assisted 8.28m, will be well placed to pick up points for the team against the best in Europe.
Whilst injured Tom Parsons (High Jump), Michael Rimmer (800m), Chris Thompson (5000m) and Hatti Dean (3000m steeplechase) miss the event for precautionary reasons, they are ably replaced by Samson Oni (Trevor Llewelyn), Gareth Warburton (Darrell Maynard), Andy Vernon (Nick Anderson) and Eilish McColgan respectively – Eilish following in the footsteps of mother and coach Liz McColgan who last competed in the former European Cup competition in 1995 over 10,000m in Lille.
The team can be followed this weekend via the BBC as well as on UKA Twitter @uka_athletics
BBC:
-
Saturday 18 June: BBC One (1345-1710)
-
Sunday 19 June: BBC Two (1345-1730)
AVIVA GREAT BRITAIN AND NORTHERN IRELAND TEAM
MEN
100m:
Dwain Chambers (self-coached) – Belgrave
200m:
Danny Talbot (Daniel Cossins) – Birchfield
400m:
Conrad Williams (Linford Christie) – Kent AC
800m:
Gareth Warburton (Darrell Maynard) – Cardiff
1500m:
James Shane (Martin Brown) – Newham & Essex Beagles
3000m:
Andy Baddeley (Andrew Hobdell) – Harrow
5000m:
Andy Vernon (Nick Anderson) – Aldershot Farnham & District
110mH:
Andy Turner (Lloyd Cowan) – Sale
400mH:
Dai Greene (Malcolm Arnold) – Swansea
3000mSC:
Luke Gunn (Bud Baldaro) – Derby
4x100m:
Harry Aikines Aryeetey (Michael Khmel) – Sutton
Marlon Devonish (Tony Lester) – Coventry Godiva
James Ellington (John Powell) – Belgrave
Christian Malcolm (Dan Pfaff) – Cardiff
Craig Pickering (Michael Khmel) – Marshall Milton Keynes
Danny Talbot
4x400m:
Michael Bingham (Tony Lester/Ken Harnden) – unattached
Richard Buck (Steve Fudge) – City of York
Dai Greene
Nick Leavey (Simon Duberley) – Woodford Green Essex Ladies
Andrew Steele (Stephen Ball) – Trafford
Conrad Williams (Linford Christie) – Kent AC
High Jump:
Samson Oni (Trevor Llewelyn) – Belgrave
Pole Vault:
Steve Lewis (Dan Pfaff) – Newham & Essex
Long Jump:
Chris Tomlinson (Frank Attoh) – Newham & Essex
Triple Jump:
Kola Adedoyin (Frank Attoh) – Newham & Essex
Shot:
Greg Beard (Mark Chapman) – Belgrave
Discus:
Brett Morse (Nigel Bevan) – Birchfield
Javelin:
James Campbell (Mick Hill) – Cheltenham
Hammer:
Andy Frost (Alan Bertram) – Woodford Green & Essex Ladies
WOMEN
100m:
Anyika Onuora (Lloyd Cowan) – Liverpool Harriers
200m:
Abi Oyepitan (Tony Lester) – Shaftesbury Barnet
400m:
Shana Cox (Chris Johnson) – unattached
800m:
Jenny Meadows (Trevor Painter) – Wigan
1500m:
Charlene Thomas (Aaron Thomas) – Wakefield
3000m:
Stevie Stockton (George Gandy) – Vale Royal
5000m:
Helen Clitheroe (John Nuttall) – Preston
100mH:
Tiffany Ofili-Porter (James Henry) – unattached
400mH:
Perri Shakes Drayton (Chris Zah) – Victoria Park & Tower Hamlets
3000mSC:
Eilish McColgan (Liz McColgan) – Dundee Hawkhill
4x100m:
Jeanette Kwakye (Michael Afilaka) – Woodford Green & Essex Ladies
Ashleigh Nelson (Michael Afilaka) – City of Stoke
Tiffany Ofili-Porter
Anyika Onuora
Abi Oyepitan
Laura Turner (Linford Christie) – Harrow
4x400m:
Kelly Massey (Stephen Ball) – Sale
Lee McConnell (Rodger Harkins) – Shaftesbury Barnet
Jenny Meadows
Nicola Sanders (Tony Lester) – Windsor Slough Eton & Hounslow
Perri Shakes Drayton
Kelly Sotherton (Aston Moore) – Birchfield
High Jump:
Emma Perkins (Fuzz Ahmed) – Worthing
Pole Vault:
Holly Bleasdale (Julien Raffalli- Ebezant) – Blackburn
Long Jump:
Shara Proctor (Rana Reider) – unattached
Triple Jump:
Yasmine Regis (Peter Stanley) – Windsor, Slough, Eton & Hounslow
Shot:
Rebecca Peake (Gert Damkat) – Sale
Discus:
Jade Nicholls (Andrew Neal) – Shaftesbury Barnet
Javelin:
Goldie Sayers (Dan Pfaff) – Belgrave
Hammer:
Sophie Hitchon (Derek Evely) – Blackburn